Večerné koliky u bábätiek – ako na ne

By | 30/08/2018

Pokiaľ si čítate tento článok, pravdepodobne čakáte bábätko alebo sa vám práve narodilo. Určite ste počuli o večerných kolikách a určite vaša mama, babka, kamarátka prípadne niekto iný z vášho okolia skonštatoval, že si tým musí  prejsť každé dieťa. Možno majú pravdu, pokiaľ teda nie ste jedna zo šťastných mamičiek, ktoré majú „spiace“ bábätko, ktoré celý deň a celú noc len spinká, papá, ciká a kaká. Takto by to malo byť. Aspoň prvý mesiac. Avšak nie všetky bábätka sú rovnaké, rovnako ako nie všetci rodičia sú rovnakí.

Sú rodičia, ktorí priensú domov bábätko z pôrodnice a hneď majú potrebu ukázať mu celý byt. Milý rodičia, mám pre vás novinku, vaše novo narodené bábätko po tom naozaj netúži 🙂 Po čom vaše bábätko túži je vaša náruč.

Ale späť ku kolikám

Istotne ste počuli názor, že koliky sú spôsobené tým, že dieťatko má nedostatočne vyvinutý tráviaci trakt a preto ho bolí bruško, čiže má koliku. Určite na tom niečo bude. Bábätka majú nedostatočne vyvinuté tráviace ústrojenstvo. Ale otvorene, ako veľmi musí byť žalúdok vyvinutý na to, aby strávil materské mliečko. Keďže sa mliečko tvorí z krvi a má presne takú konzistenciu akú má mať, prečo potom musí vaše bábätko trápiť kolika len preto, že ste zjedli niečo, čo ste „nemali“?

Čo to teda večerná kolika je a prečo ňou bábätka trpia

Podľa Harveyho Karpa sa deti rodia o 3 mesiace skôr a za večerné koliky môže štvrtý trimester. Bábätko strávilo 9 mesiacov v mamičkinom brušku, kde ho obklopovala tma, šum, všetok hluk z okolia bol tlmený maternicou a plodovou vodou, mohlo papať kedykoľvek sa mu zachcelo, bolo v bezpečí a cítilo sa útulne. Navyše počulo mamin hlas a tlkot srdca. Jednou vetou, bolo v bezpečí. Zrazu po pôrode prišlo na svet, kde sú noví ľudia, namiesto maminho bruška je v postieľke, vyrušujú ho rôzne zvuky, svetlo, predmety, ľudia. Musí plakať, aby sa mohlo napapať, aj preto, aby sa dostalo opäť ku mame.  Za koliky teda môže príliš veľa podnetov, ktoré bábätko nedokáže spracovať. Keďže je toho na to malinké stvorenie veľa, prirodzene plače. Čím viac podnetov, tým viac plače. Čím vnímavejšie bábätko máte, tým horšie koliky môžu byť. Čím viac sa bábätko snažíte zamestnať, tým horšie koliky môžu byť. Vaše narodené bábätko potrebuje hlavne náruč mamy a veľa spinkať.

Čo na koliky pomôže

 • kľudné prostredie
 • tma/prítmie
 • zabaliť do zavinovačky/deky/plienky
 • nosenie na rukách, hlavne mamička
 • nosiť v detskej šatke/nosiči
 • časté dojčenie
 • hojdanie/kolísanie
 • natriasanie – rytmické pohyby
 • white noise – biely šum
 • dať dieťatko na bruško, na bok
 • masáž bruška
 • čo najmenej nových ľudí
 • čo najmenej nových podnetov
 • pritúliť si ho
 • kočík namiesto postielky
 • spanie v posteli s rodičmi
 • uložiť dieťatko spať večer čím skôr
 • zachovať kľud

Pokiaľ na váš poklad ešte len čakáte, môžete sa snažiť kolikám vyhnúť tým, že skúsite kombináciu hore uvedených rád. Pokiaľ sa vám už bábätko narodilo a koliky vás už postihli, môžete ich dobu skrátiť. Nám koliky vďaka týmto radám trvali len niekoľko dní. Niektoré bábätka nimi žial trpia aj niekoľko mesiacov a to hlavne preto, že rodičia nevedia, ako svojmu bábätku pomôcť.

Trošku podrobnejšie k hore uvedeným radám

Kľudné prostredie

Snažte sa udržať byt/dom/miestnosť, kde sa bábätko zdržiava v kľude. Nepúšťajte hlasnú hudbu, odpustite si televíziu keď je dieťatko bdelé, dajte inštrukcie vašim deťom, príbuzným, priateľom, aby sa hrali/rozprávali tichšie. Nemusíte zachovať úplné ticho, práve naopak, šum je pre bábätko prirodzený. Dôležité je, aby ho nerušil hluk.

Tma/prítmie

Samozrejme nemusíte držať bábätko neustále v tme, to by ani nebolo správne. Je dôležité, aby sa naučilo rozdiel medzi dňom a nocou. Snažte sa ale držať ho v prítmí keď spinká. Keď je bdelé, nemusíte hneď rozsvietiť všetky svetlá. Hlavne keď sa už kolika dostaví, rozhodne vypnite svetlá a nechajte si zasvietené slabé nočné svetielko.

Zabaliť do zavinovačky/deky/plienky

V brušku bábätko tesne obopínala maternica a navyše bolo v pohodlí plodovej vody. Bábätko sa preto cíti neisto keď cíti okolo seba priestor. Zabalte bábätko do zavinovačky, dečky, prípadne do plienočky kedykoľek je to možné. Bude sa takto cítiť v bezpečí.

Nosenie na rukách

Vaše bábätko bolo 9 mesiacov vo vašom náručí. Neustále vás cítilo a bolo vo vašej blízkosti. Preto aj po pôrode tento komfort očakáva. Noste ho na rukách, položte si ho na hrudník, ľahnite si ku nemu a to všetko tak často, ako je možné. Bude cítiť vaše teplo, váš dych, tlkot srdca. Samozrejme, rovnako dobre mu bude aj u ocinka.

Detská šatka/nosič

Zaobstarajte si detskú šatku, prípadne detský nosič, ktorý je možné použiť uz od narodenia. Určite sa do 3 mesiacov odporúča šatka, ale napríklad Manduca alebo Boba majú novorodeneckú vložku, pomocou ktorej je možné dieťatko nosiť už od narodenia. Neskúšala som, ale výrobca to uvádza.

Prečo je šatka dobrá? Je to najprirodzenejšia poloha pre vaše bábätko. Veľmi podobne bolo vo vašom brušku. Zároveň vám šatka alebo nosič dopraje volnosť. Keď budete mať dieťatko na rukách, budete mať zamestnané obe ruky. Keď si ho uložíte do šatky, môžete obe ruky používať.

Časté dojčenie

V maternici bolo bábätko zvyknuté na to, že sa mohlo napapať kedykoľvek bolo hladné. Napiť, kedykoľvek bolo smädné. Teraz si musí na kŕmenie počkať.  Vieme, že teórie, že dieťa sa má dojčiť každé 3 hodiny už dávno neplatia. Dojčite svoje dieťatko kedykoľvek si to vyžiada, prípadne mu mliečko aj ponúknite. Bábätká sa nedojčia len preto, že sú hladné. Bábätko si vyžiada dojčenie keď je hladné, smädné, unavené, je mu zima, teplo, prípadne chce len náruč mamy. Pri dojčení ste len vy a vaše dieťa. Dojčením mu vytvárate pocit bezpečia, prítmie, teplo, kľud, má všetko, čo potrebuje.

Natriasanie/hojdanie/kolísanie

Keď ste boli tehotná, možno ste si všimli, že pri chôdzi sa bábätko ukľudnilo. Moja dcérka bola kľudná len keď som kráčala. Inak bola neustále v pohybe. Preto aj jemné hojdanie alebo natriasanie na rukách mu robí dobre. Môžete vyskúšať aj kočík, kolísku alebo detskú hojdačku.

White noise – biely šum

Určite ste už počas tehotenstva čítali alebo počuli, že v maternici nie je ticho. Je tam šum, ktorý vytvárajú vnútorné orgány. Bábätko teda nie je zvyknuté na úplné ticho. Pustite mu preto white noise, dá sa ľahko nájsť na internete. Pomôže aj hudba, najlepšie také, ktorá je určená špeciálne pre bábätká.

Dať dieťatko na bruško, na bok

Pozícia na chrbátiku pre bábätko nie je prirodzená. V brušku bolo niekoľko mesiacov skrútené do klbôčka a teda uložiť ho na chrbátik je pre neho šok. Dajte ho na bok alebo na burško. Na brušku sa uvolnia plyny, ktoré v brušku má a uľaví sa mu. Samotná zmena pozície mu určite prospeje.  Zistite, ako mu je najlepšie. Pozor na spinkanie na brušku. Ak sa rozhodnete nechať vaše bábätko spinkať na brušku, rozhodne ho nenechávajte bez dozoru!

Masáž bruška

Keď bábätko plače, do bruška sa mu dostane vzduch, ktorý mu potom môže spôsobiť bolesť bruška. Pomasírujte mu jemne bruško. Uľaví sa mu a zároveň bude cítiť váš dotyk.

Pozor na návštevy

Prvých 6 týždňov by malo byť vyhradených len pre vás a vaše dieťa. Mamička, otecko a súrodenci rozhodne stačia. Ak už sa starí rodičia alebo iní príbuzní nevedia dočkať, pozvite ich postupne v čo najmenšom počte a snažte sa návštevu zbytočne nepredlžovať. Tiež nedovolte, aby bábätko „cestovalo“ z rúk do rúk.

Nové podnety

Ako som už hore uviedla, nemusíte vášmu práve narodenému bábätku hneď ukázať celý byt. Rozhodne sa mu venujte. Rozprávajte sa s ním, spievajte mu, noste ho na rukách. Prvé dni rozhodne nepotrebuje žiadne hračky ani iné predmety. Vyhnite sa hlasnej hudbe a odpustite si film alebo sieriál pokial je bábätko bdelé.

Blízkosť

Pritúlte si ho k sebe. Najlepšia je metóda skin-to-skin. Platí rovnako pre mamičky ako aj pre otekov. Ak vám to momentálne situácia nedovoluje, pritúlte si ho v náručí. Nezabúdajte že bozky od rodičov zvyšujú imunitu.

Kočík namiesto postielky

Vo veľkej postieľke sa môže bábätko cítiť nesvoje. Je preto lepšie ak cez deň uložíte bábätko spinkať do kočíka namiesto postielky. Kočík je menší, bude sa preto cítiť útulne a bezpečne.

Spoločné spanie

Spoločné spanie je hlavne pre malé bábätká zdravé. Okrem iných výhod mu tým dodávate pocit bezpečia.

Skorú dobrú noc

Uložite dieťatko spať večer čím skôr. Nezabúdajte na to, že ak vy ste zvyknutí chodiť spať okolo polnoci, vaše dieťatko môže byť unavené uz o 5 popoludní. Skúste ho radšej uložiť spinkať na noc skôr a predíďte nepokoju.

Zachovať kľud

Najdôležitejšou zásadou je zachovať kľud. Snažte sa zostať čo najviac v kľude. Istotne ste sa na vaše bábätko tešili a teraz keď je už na svete zrazu plače a vy neviete prečo. Nezabúdajte, že bábätko neplače preto, aby vás nahnevalo. Plače preto, že potrebuje vašu pomoc. Keď bude plakať aj hodiny, vyskúšajte niektorú z hore uvedených rád a počkajte, kým sa ukľudní. Postupne zistíte, čo na vaše dieťatko platí a čo mu najviac pomôže.

Použité zdroje: Harvey Karp, M.D.-The Happiest Baby on the Block